Navbatdagi ilmiy-nazariy anjuman
Taniqli adabiyotshunos olim, tarjimon, professor Ergashev Ochilov tavalludining 60 yilligi munosabati bilan “Filologiyaning dolzarb masalalari” mavzusidagi respublika ilmiy-nazariy anjuman bo‘lib o‘tdi.
Mazkur anjuman O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining O‘zbek tili, adabiyoti va folklori instituti, O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi, Bobojon G‘ofurov nomidagi Tojikistonning Xo‘jand davlat universiteti, Buxoro davlat universiteti hamda Qo‘qon universiteti hamkorligida tashkil etildi.
Tadbir doirasida Qo‘qon universiteti professor-o‘qituvchilari ilmiy ma’ruzalar bilan qatnashib, adabiyotshunoslik, tarjimashunoslik va zamonaviy o‘zbek adabiyotining rivoji bo‘yicha o‘z ilmiy takliflarini bildirdilar.
Anjumanda Qo‘qon universitetining faol ishtiroki ilmiy hamkorlikni mustahkamlash, yosh tadqiqotchilar salohiyatini qo‘llab-quvvatlash hamda adabiyot sohasidagi ilg‘or g‘oyalarni targ‘ib etishda muhim ahamiyat kasb etdi.

Актуальные вопросы филологии
В связи с 60-летием со дня рождения известного литературоведа, переводчика, профессора Эргаша Очилова состоялась республиканская научно-теоретическая конференция на тему «Актуальные вопросы филологии».
Данная конференция была организована в сотрудничестве Института узбекского языка, литературы и фольклора Академии наук Республики Узбекистан, Союза писателей Узбекистана, Худжандского государственного университета имени Бобаджона Гафурова (Республика Таджикистан), Бухарского государственного университета и Кокандского университета.
В рамках мероприятия профессорско-преподавательский состав Кокандского университета выступил с научными докладами и представил свои предложения по вопросам литературоведения, переводоведения и развития современной узбекской литературы.
Активное участие Кокандского университета в конференции сыграло важную роль в укреплении научного сотрудничества, поддержке потенциальных молодых исследователей и пропаганде передовых идей в области литературы.