Qo‘qon universiteti “Yosh Ekofaollar Forumi”ga mezbonlik qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 15-maydagi PQ-184-sonli qarori — “2030-yilgacha bo‘lgan davrda aholining ekologik madaniyatini yuksaltirish konsepsiyasini tasdiqlash to‘g‘risida”gi hujjat ijrosini ta’minlash maqsadida, 27-noyabr kuni Qo‘qon shahrida O‘zbekiston Ekologik partiyasi tomonidan “Yashil taraqqiyot uchun birlashamiz” shiori ostida “Yosh Ekofaollar Forumi” tashkil etildi.
Ushbu nufuzli tadbirga Qo‘qon universiteti mezbonlik qildi. Forum doirasida ekologik madaniyatni oshirish, yoshlar o‘rtasida atrof-muhitni muhofaza qilish g‘oyalarini keng targ‘ib etish, “yashil iqtisodiyot” tamoyillarini ilgari surish bo‘yicha qator ma’ruzalar, muhokamalar va interfaol sessiyalar o‘tkazildi.
🇺🇿 Tadbirda O‘zbekiston Ekologik partiyasi vakillari, soha ekspertlari, yosh ekolog faollar va universitet professor-o‘qituvchilari ishtirok etdi. Forum davomida yoshlarning ekologik tashabbuslari qo‘llab-quvvatlandi, hududda barqaror atrof-muhitni shakllantirishga qaratilgan istiqbolli tashabbuslar taqdim etildi.
🇺🇿 Qo‘qon universiteti jamoasi ushbu tashabbusni qo‘llab-quvvatlab, yurtimizda ekologik madaniyatni yuksaltirish, yoshlarda tabiatga mehr va mas’uliyat tuyg‘usini shakllantirish yo‘lidagi ishlarga o‘z  hissasini qo‘shishda davom etadi.

Кокандский университет принял у себя Форум молодых экоактивистов
В целях обеспечения исполнения Постановления Президента Республики Узбекистан №PQ-184 от 15 мая 2025 года — «О утверждении Концепции повышения экологической культуры населения до 2030 года», 27 ноября в городе Коканд по инициативе Экологической партии Узбекистана под лозунгом «Объединимся ради зелёного развития» был организован «Форум молодых экоактивистов».
Хозяином данного престижного мероприятия выступил Кокандский университет. В рамках форума были проведены лекции, дискуссии и интерактивные сессии, направленные на повышение экологической культуры, широкое продвижение идей охраны окружающей среды среди молодежи и популяризацию принципов «зелёной экономики».
🇺🇿 В мероприятии приняли участие представители Экологической партии Узбекистана, отраслевые эксперты, молодые экоактивисты и профессорско-преподавательский состав университета. В ходе форума была оказана поддержка молодежным экологическим инициативам, а также представлены перспективные проекты, направленные на формирование устойчивой экологической среды в регионе.
🇺🇿 Коллектив Кокандского университета поддерживает данную инициативу и продолжит вносить свой вклад в повышение экологической культуры в нашей стране, развитие у молодежи любви к природе и чувства ответственности.