“Ma’rifatli ayol – ma’rifatli jamiyat asosi”
Bugun Qo‘qon universitetida O‘zbekiston Oila va xotin-qizlar qo‘mitasi, jamoatchilik vakillari hamda ziyolilar hamkorligida “Ma’rifatli ayolning Yangi O‘zbekiston taraqqiyotidagi o‘rni” mavzusidagi tadbir bo‘lib o‘tdi.
Mazkur tadbirda Respublika Oila va xotin-qizlar qo‘mitasi, prokuratura va ichki ishlar organlari xodimlari, Respublika “Ma’rifatli ayol” hamda “Olima ayol” kengashlari a’zolari, Qo‘qon shahar mahalla faollari, shuningdek, oliy ta’lim muassasalarining professor-o‘qituvchilari ishtirok etdilar.
Tadbirda O‘zbekiston Bosh vaziri o‘rinbosari, Respublika Oila va xotin-qizlar qo‘mitasi raisi Maxkamova Zulayxo Baxriddinovna hamda Respublika “Ma’rifatli ayol” kengashi a’zolari tomonidan xotin-qizlarning jamiyat ma’naviy-ma’rifiy hayotidagi o‘rni, mavjud muammolar va ularning yechimlari yuzasidan takliflar bildirildi.
Xususan, tadbir davomida Qo‘qon universiteti tomonidan amalga oshirilayotgan ibratli ishlar hamda ushbu yo‘nalishdagi ilg‘or tashabbuslar alohida ta’kidlandi.

«Просвещённая женщина — основа просвещённого общества»
Сегодня в Кокандском университете состоялось мероприятие на тему «Роль просвещённой женщины в развитии Нового Узбекистана», организованное совместно с Комитетом семьи и женщин Республики Узбекистан, представителями общественности и интеллигенции.
В мероприятии приняли участие сотрудники Комитета семьи и женщин Республики, органов прокуратуры и внутренних дел, члены республиканских советов «Просвещённая женщина» и «Женщина-учёный», активисты махаллей города Коканда, а также профессорско-преподавательский состав высших образовательных учреждений.
В ходе мероприятия заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан, председатель Комитета семьи и женщин Республики Макхамова Зулайхо Бахриддиновна, а также члены республиканского совета «Просвещённая женщина» выступили с предложениями по вопросам роли женщин в духовно-просветительской жизни общества, существующих проблем и путей их решения.
В частности, в ходе мероприятия были особо отмечены образцовые проекты, реализуемые Кокандским университетом, а также передовые инициативы в данном направлении.