Qo‘qon universitetida O‘zbek tili bayrami keng nishonlandi
21-oktabr – O‘zbek tili bayrami munosabati bilan Qo‘qon universitetida navbatdagi madaniy-ma’rifiy tadbir bo‘lib o‘tdi. Tadbirda universitet talabalari o‘zbek tiliga bo‘lgan hurmat va e’tiqorlarini she’riy chiqishlar, sahna ko‘rinishlari hamda badiiy kompozitsiyalar orqali namoyon etdilar.
Dastur davomida talabalar o‘z ijod namunalarini taqdim etib, tilimizning go‘zalligi, boyligi va milliy qadriyatlarimizdagi o‘rnini yuksak ruhda ifoda etdilar. Tadbir jarayonida o‘zbek tilining davlat tili sifatidagi nufuzi, uning jamiyatimiz ma’naviy hayotidagi o‘rni va ahamiyati haqida so‘z yuritildi.
Tadbir so‘ngida O‘zbek tili haftaligi doirasida o‘tkazilgan turli ko‘rik-tanlovlar va musobaqalarda g‘olib bo‘lgan talabalar universitet ma’muriyati tomonidan esdalik sovg‘alari hamda faxriy sertifikatlar bilan taqdirlandilar.

В Кокандском университете широко отметили Праздник узбекского языка
21 октября — в честь Праздника узбекского языка в Кокандском университете состоялось очередное культурно-просветительское мероприятие. В ходе программы студенты университета выразили своё уважение и почтение к узбекскому языку через поэтические выступления, театральные постановки и художественные композиции.
Во время мероприятия студенты представили свои творческие работы, вдохновлённо демонстрируя красоту, богатство узбекского языка и его значимое место в национальных ценностях. В ходе программы также была подчёркнута роль узбекского языка как государственного и его значение в духовной жизни нашего общества.
В завершение мероприятия победители различных конкурсов и соревнований, проходивших в рамках Недели узбекского языка, были награждены памятными подарками и почётными сертификатами от администрации университета.