"Kelajak muhandislari": Robo Sumo musobaqasi
"Alpomish" muz saroyida robototexnika muhandisligi yo‘nalishidagi musobaqalardan biri — “Robo Sumo” musobaqasi bo‘lib o‘tmoqda. Unda 101 nafar yosh muhandislar ichida Qo'qon universitetining 4 nafar ishtirokchilari ham o‘z bilim va ko‘nikmalarini amalda namoyon etib, innovatsion yondashuvlari bilan bellashmoqda. Bugungi musobaqa natijalariga ko'ra RoboSumo jamoasi final bosqichiga yo'l oldi.
“Robo Sumo” — bu ikki to‘liq avtonom robot o‘rtasida maxsus dumaloq ringda o‘tkaziladigan bahs bo‘lib, unda asosiy maqsad raqib robotni ringdan chiqarib yuborish yoki uni harakatsiz holatga keltirishdan iborat.
Mazkur yo‘nalish ishtirokchilardan strategik fikrlash, tezkor qaror qabul qilish va puxta muhandislik yondashuvni talab etadi. Har bir robot oldindan ishlab chiqilgan dastur asosida mustaqil harakat qiladi va jang davomida inson aralashuvisiz bellashadi.

«Инженеры будущего»: соревнование Robo Sumo
В ледовом дворце «Alpomish» проходит одно из соревнований по направлению робототехнической инженерии — турнир «Robo Sumo». Среди 101 молодого инженера участвуют также 4 представителя Кокандского университета, которые демонстрируют свои знания и практические навыки, соревнуясь с применением инновационных подходов.
По итогам сегодняшнего дня команда RoboSumo вышла в финальный этап.
«Robo Sumo» — это соревнование между двумя полностью автономными роботами, проходящее на специальной круглой арене, где главная цель — вытеснить соперника за пределы ринга или привести его в неподвижное состояние.
Данное направление требует от участников стратегического мышления, быстрого принятия решений и продуманного инженерного подхода. Каждый робот действует самостоятельно на основе заранее разработанной программы и соревнуется без участия человека во время поединка.