image_2023-02-28_23-50-41.png
Qo‘qon universiteti qoshida A.S.Pushkin nomidagi rus tili markazi tashkil etildi va o‘z faoliyatini boshladi.
image_2023-02-28_23-55-36.png
Lug’at kuniga bag’ishlangan xalqaro konferensiyada “Pushkin instituti” markazi faol talabalari ishtirok etmoqdalar.
image_2023-02-28_23-58-22.png
image_2023-02-28_23-58-31.png
image_2023-02-28_23-58-39.png
“Pushkin instituti” markazi talabalari “She’riyat Bahori 2022”  loyihasida
21-mart kuni Pushkin instituti hamkorligi tarmog’i doirasida jahon she’riyat kuniga bag’ishlangan “She’riyat bahori 2022” tanlov dasturi bo’lib o’tdi. Dasturda Shenyang Technological (Xitoy) va Qo’qon universiteti (O’zbekiston) universitetlaridan 28 nafar talaba ishtirok etdi. Tanlov davomida rus shoirlarining mashhur she’rlari ishtirokchilar tomonidan o’qib borildi.
Tanlov natijalariga ko’ra ishtirokchilar xalqaro diplom sohibi bo’lishdi. Talabalarga ishtiroki va iqtidori uchun minnatdorchilik bildirilib, rus tili va adabiyoti hamda madaniyatini o’rganishda muvaffaqiyatlar tilandi.
https://vk.com/video/playlist/497306517_1
image_2023-03-01_00-00-59.png
image_2023-03-01_00-01-08.png
Qo’qon universiteti qoshidagi “Pushkin instituti” markazi talabalari ishtirokida tantanali ravishda ‘Rus oshxonasi” tadbiri bo’lib o’tdi.
image_2023-03-01_00-03-11.png
image_2023-03-01_00-03-25.png
A.S.Pushkin nomidagi Qo’qon universiteti qoshida tashkil etilgan rus tili markazida rus oshxonasiga bag’ishlangan yorqin tadbir bo’lib o’tdi. Talabalar turli jamoalar tarkibida rus oshxonasining milliy taomlarini taqdim etib, ularning har birining tayyorlanish usullari va tarixi haqida batafsil so’zlab berdilar. Ovqatlar orasida turli plombali kekslar, cheesecakelar, turli piroglar, salatlar va tuzlangan bodringlar ham bor edi. Degustatsiya komissiyasi natijalariga ko’ra, g’olib jamoalar aniqlandi va diplomlar bilan taqdirlandi.
image_2023-03-01_00-04-48.png
image_2023-03-01_00-05-01.png
Tadbir doirasida Qo’qon universiteti talabalari tomonidan boshqa ijodiy chiqishlar ham namoyish etildi
Tadbirda rus xalqiga oid raqslar, rus tilida sahnalashtirilgan teatr tomoshalari ijro etildi, rus she’rlari, rus va o’zbek xalqlarining milliy kuy-qo’shiqlari yangradi, shuningdek, ikki xalqning maqollar  bellashuvlari ham o’tkazildi.
image_2023-03-01_00-06-52.png
Talabalarimiz xalqaro miqyosda a’lo natijalar namoyish qilmoqdalar
Rossiya Federatsiyasi Janubiy-Ural davlat universiteti (YuUrGU) tomonidan o’tkazilgan “Тотальный диктантda Qo’qon universiteti talabalari faol ishtirok etdilar. Xalqaro diktantda Iqtisodiyot, Moliya, Turizm va mehmonxonani boshqarish yo’nalishlari talabalari ishtirok etdilar, shuningdek, qatnashchilar orasida yuqori ballarni yig’ib, a’lo natijalarga erishdilar.

image_2023-02-28_23-50-19.png
В Коканском университете был создан и начал свою деятельность Центр русского языка имени А. С. Пушкина.
image_2023-02-28_23-55-36.png
Aктивисты центра "Институт Пушкина" принимают участие в международной конференции, посвященной дню словарного запаса.
image_2023-02-28_23-58-22.png
image_2023-02-28_23-58-31.png
image_2023-02-28_23-58-39.png
Студенты центра «Институт Пушкина» в проекте «Поэтическая весна 2022»
21 марта в рамках сети сотрудничества Пушкинского института прошла конкурсная программа «Поэтическая весна 2022», посвященная Всемирному дню поэзии. В программе приняли участие 28 студентов Шэньянского технологического университета (Китай) и Коканского университета (Узбекистан). Во время конкурса участники читали известные стихи русских поэтов.
По итогам конкурса участники стали обладателями дипломов международного образца. Студентов поблагодарили за участие и талант и пожелали успехов в изучении русского языка, литературы и культуры.
https://vk.com/video/playlist/497306517_1
image_2023-03-01_00-00-59.png
image_2023-03-01_00-01-08.png
Торжественно прошло мероприятие «Русская кухня» с участием студентов центра «Пушкинский институт» при Коканском университете.
image_2023-03-01_00-03-11.png
image_2023-03-01_00-03-25.png
Яркое мероприятие, посвященное русской кухне, прошло в Центре русского языка при Кохановском университете имени А.С.Пушкина. Студенты представили национальные блюда русской кухни в разных командах и подробно рассказали о способах приготовления и истории каждого из них. Среди блюд были кексы с различными начинками, сырники, разнообразные пироги, салаты и соленья. По результатам дегустационной комиссии были определены и награждены дипломами команды-победители.
image_2023-03-01_00-04-48.png
image_2023-03-01_00-05-01.png
В рамках мероприятия были представлены и другие творческие номера студентов Коканского университета.
На мероприятии были исполнены русские народные танцы, русскоязычные театрализованные представления, прозвучали русские стихи, народные песни русского и узбекского народов, а также были проведены конкурсы пословиц двух народов.
image_2023-03-01_00-06-52.png
Наши студенты показывают отличные результаты на международном уровне.
Студенты Коканского университета приняли активное участие в «Тотальном диктанте», проводимом Южно-Уральским государственным университетом Российской Федерации (ЮУрГУ). В международном диктанте приняли участие студенты факультетов экономики, финансов, туризма и гостиничного хозяйства, которые также получили высокие баллы среди участников и добились отличных результатов.