“Har bir kun imkoniyat, har bir kun kelajak poydevori”
Uchrashuv davomida M. Abdullayev yoshlar o‘rtasida jinoyatchilik oldini olish, notinch oilalar to‘g‘risida gapirib, har bir mahallada tajribali va tashabbuskor keksa avlod vakillarini biriktirish kerakligini aytib oʻtdi.
photo_2023-08-22_11-00-05.jpg
Uchrashuvda Qo‘qon universiteti prorektori Sherzod Dehqonov yoshlarning o‘rtasida yetarlicha tarbiyaviy ishlar olib borilmayotganligi hamda bo‘sh vaqtlari mazmunli tashkil qilinmayotganligi – ularning o‘rtasida huquqbuzarliklar sodir bo‘lishiga asosiy sabab boʻlayotganligini ta'kidladi.
Mavzu yuzasidan so‘zga chiqqan  “Kalvak guzari” MFY Keksalar maslahati guruhi raisi M. Xaydarov, “Marg‘ilon darvozasi”,  “Baqachorsu” MFY yoshlar yetakchilari keng jamoatchilik hamjihatlikda profilaktik ishlar samaradorligini oshirish zarurligini ta’kidlab oʻtdi.
photo_2023-08-22_11-00-02.jpg
Bir soʻz bilan aytganda, tadbirda talabalar va uyushmagan yoshlar oʻrtasida jinoyatchilikni oldini olish boʻyicha soʻzlar bordi. Shuningdek, jinoyatchilikni oldini olish uchun talabalar va uyushmagan yoshlarga nuroniylar bilan birgalikda turli uchrashuvlar, treninglar, seminarlar oʻtkazishga kelishib olindi.

«Каждый день — это возможность, каждый день — основа будущего»
18 августа в «Нуроний Маскани» города Коканд состоялась «Встреча трех поколений». Во встрече приняли участие председатель Общественного совета «Нурани» М.Абдуллаев, председатели группы «Советы пожилым», члены группы «Школа бабушек», представители молодежных лидеров МФЙ.
photo_2023-08-22_11-00-25.jpg
В ходе встречи М.Абдуллаев рассказал о профилактике правонарушений среди молодежи, неблагополучных семей, а также сказал о необходимости подключения в каждом микрорайоне опытных и предприимчивых представителей старшего поколения.
photo_2023-08-22_11-00-05.jpg
На встрече проректор Кокандского университета Шерзод Дехканов отметил, что среди молодежи ведется недостаточная воспитательная работа и не содержательно организуется их свободное время, что является основной причиной совершения среди них преступлений.
Председатель Консультативной группы пожилых людей МФЙ «Калвак Гузари» М. Хайдаров и молодежные лидеры МФЙ «Маргилон дарвозаси» и «Бакачорсу», выступившие по теме, подчеркнули необходимость повышения эффективности профилактической работы в сотрудничестве с широкой публикой.
photo_2023-08-22_11-00-02.jpg
Словом, велись разговоры о профилактике правонарушений среди студенческой и неорганизованной молодежи. Также было решено проводить различные встречи, тренинги и семинары для студентов и неорганизованной молодежи совместно с представителями интеллигенции в целях предупреждения преступности.