Navro‘zi olam keng nishonlandi
Qo‘qon universitetida 15-16 mart kunlari “Har kuning Navro‘z bo‘lsin, jonajon O‘zbekistonim!” shiori ostida Navro‘zi olamga bag‘ishlangan bayram tadbirlari o‘tkazildi.
photo_2023-03-17_10-38-48.jpg
photo_2023-03-17_10-38-32.jpg
photo_2023-03-17_10-38-40.jpg
Bayram tantanalarini Qo‘qon shahar hokimi Ma'rufjon Usmonov va Qo‘qon universiteti rektori, iqtisodiyot fanlari doktori Gʻafurjon Zaxidov tabrik so‘zi bilan ochdi hamda anjuman mehmonlari hamda barcha ishtirokchilarni Navro‘zi olam bilan samimiy qutladi. Xalqimiz tomonidan keng nishonlanayotgan bayram ruhi va falsafasi “Insonga e’tibor va sifatli ta’lim yili”ning g‘oya va maqsadlari bilan uyg‘un va hamohang namoyon bo‘layotgani, asrlar davomida ma’naviy hayotimizning ziynati bo‘lib kelayotgan bu xosiyatli bayram qalblarga cheksiz quvonch va zavq bag‘ishlayotganini e’tirof etib,   Navro‘zi olam qut-barakali kelishiga tilak bildirdi.
photo_2023-03-17_10-38-47.jpg
photo_2023-03-17_10-38-35 (2).jpg
photo_2023-03-17_10-38-42.jpg
“Navro‘z Party” tadbirida Qo‘qon universiteti maydonlarida ustozlar va talabalar guruhdari tomonidan vodiy va vohalar, ya’ni Farg‘ona, Andijon, Namangandan tortib Qoraqalpog‘iston va Xorazm, Qashqadaryo-yu Surxondaryo viloyatlari – jami 9 ta hududning bahor va Navro‘zga oid udumlari, an’ana va qadriyatlari gavdalantirildi. Bayram sayl tusini olib, xalqimizga xos mehmondo‘stlik va mehmonnavozlik, sharqona qadriyatlar namoyishiga ulanib ketdi.
photo_2023-03-17_10-38-49 (2).jpg
photo_2023-03-17_10-38-45.jpg
photo_2023-03-17_10-38-43.jpg
Bayram ko‘rgazmalarida xalqimizning turmush tarzi, o‘ziga xos urf-odatlari o‘z aksini topdi. Milliyligimiz jozibali tarzda talqin etildi. Milliy lapar va aytishuvlar, kuy-qo‘shiqlar yangradi. Sahna ko‘rinishlari orqali xalqimizning milliy qahramonlari gavdalantirildi. Navro‘z bayrami va xalqimiz tarixiga nazar solindi va keng targ‘ib etildi. Ayniqsa, Qoraqalpoq xalqining milliy qadriyatlaridan biri sanalgan o‘tov tikilib, barchada qiziqish uyg‘otdi. Xalqona o‘yinlar o‘ynaldi, varraklar uchirildi. Bir so‘z bilan aytganda, universitetimiz madaniyatlar birlashgan va mujassam topgan keng maydonga aylandi.
photo_2023-03-17_10-38-44.jpg
photo_2023-03-17_10-38-41.jpg
Bayram dasturxonlari bahoriy milliy noz-ne’matlar, Navro‘z taomlari va pishiriqlari bilan o‘ziga xos tarzda bezatilib, eng ijodkorona va sidqidildan yondashgan jamoalar turli nominasiyalar bo‘yicha baholandilar va munosib taqdirlandilar.
photo_2023-03-17_10-38-34.jpg
photo_2023-03-17_14-58-15.jpg
photo_2023-03-17_14-58-23.jpg
Navro‘zi olam munosabati bilan an’anaviy “Osh sayli” o‘tkazildi. Barcha hamjihatlikda doshqozonlarga sumalak solindi, ezgu niyatlar bilan kavlandi va pishirib olindi. Chalpaklar tarqatildi. Bayram ishtirokchilari bahoriy tansiq taom – sumalakdan ham tatib ko‘rdilar.

Навруз широко праздновали
15-16 марта в Коканском университете «Пусть каждый день будет Навруз, мой дорогой Узбекистан!» Под лозунгом прошли праздничные мероприятия, посвященные Наврузу.
Хоким города Коканда Маруфжон Усманов и ректор Кокандского университета, доктор экономических наук Гафуржон Захидов открыли торжества поздравительной речью и тепло поздравили гостей конференции и всех участников с Наврузом. Дух и философия праздника, широко отмечаемого нашим народом, гармонично проявляются с идеями и целями «Года внимания к людям и качественного образования» и этой характеристикой, которая на протяжении многих лет является украшением нашей духовной жизни. веков признавая, что праздник несет в сердца бесконечную радость и наслаждение, он пожелал, чтобы Наврози пришел с благословением в мир.
В мероприятии «Вечеринка Навруз» на базе Коканского университета приняли участие группы преподавателей и студентов долин и оазисов, а именно Ферганской, Андижанской, Наманганской, Каракалпакстанской и Хорезмской, Кашкадарьинской и Сурхандарьинской областей – всего 9 областей. Были воплощены обычаи, традиции и ценности, связанные с Новрузом. Праздник приобрел праздничную атмосферу и был связан с проявлением гостеприимства и гостеприимства, присущих нашему народу восточных ценностей.
Образ жизни и самобытные обычаи нашего народа нашли отражение в праздничных выставках. Нашу национальность интерпретировали привлекательно. Звучали национальные гимны и песнопения, песни. Национальные герои нашего народа воплотились в сценических постановках. Праздник Новруз и история нашего народа получили широкое освещение и популяризацию. Особенно всеобщий интерес вызвал отов, считающийся одной из национальных ценностей каракалпакского народа. Играли в народные игры, разбрасывали варака. Одним словом, наш университет стал огромным пространством, где объединяются и воплощаются культуры.
Праздничные столы были оригинально украшены весенними национальными лакомствами, праздничными блюдами и выпечкой, а самые креативные и серьезные коллективы были оценены в различных номинациях и награждены по достоинству.
По случаю праздника Наврози Олам состоялся традиционный «Ош сайли». Вместе они насыпали сумалак в котлы, выкопали и с добрыми намерениями сварили. Раздали варака. Участники праздника также попробовали традиционное весеннее блюдо сумалак.