Qoʻqon universitetida oliy ta’lim muassasalarining birinchi prorektorlari uchun o‘quv-seminar boʻlib oʻtdi
Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirining 306-sonli buyrug‘i asosida Vazirlik hamda Talaba va o‘quvchilarning ijtimoiy faolligini oshirish markazi tomonidan Qo‘qon universitetida 23-25-avgust kunlari “Oliy ta’lim muassasalarida yoshlar masalalari va ma’anaviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha ustuvor vazifalar” mavzusida o‘quv-seminari tashkil etildi.
O‘quv-seminar mehmonlari karnay-surnay sadolari ostida tantanali kutib olindi va Qo‘qon universitetining zamonaviy va tarixiy ko‘rinishda qad rostlagan binolari oralab yalpi yig‘ilishga taklif qilindi.
Yalpi yig‘ilishni Qo‘qon universiteti direktori G‘ofurjon Zahidov, Prezident Administratsiyasi sho‘ba mudiri Abduhalil Mavrulov, Respublika Ma’naviyat va ma’rifat markazi rahbari Otabek Hasanov,   Qo‘qon shahar hokimi Ma’ruf Usmonov va Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi boshqarma boshlig‘i Nodir Kasimov kirish so‘zi bilan ochib berib, hozirda yoshlar masalalari qay darajada dolzarbligi, ushbu o‘quv-seminar esa yoshlar muammolarini ijobiy hal qilish hamda oliygohlarda ma’anaviy-ma’rifiy ishlarni yanada samarali tashkil etishga poydevor yaratishini ta’kidlashdi.
Mazkur tashkil etilgan o’quv-seminarida respublikamizdagi 200 ga yaqin davlat, xorijiy va xususiy oliy ta’lim muassasalari birinchi prorektorlari hamda hamkor tashkilot vakillari ishtirok etdi.
Anjuman yalpi yig‘ilishida so‘zga chiqqanlar hozirda yoshlar masalalari qay darajada dolzarbligi, ushbu o‘quv-seminar esa yoshlar muammolarini ijobiy hal qilish hamda oliygohlarda ma’naviy-ma’rifiy ishlarni yanada samarali tashkil etishga poydevor yaratishini ta’kidlashdi.
Shuningdek, o‘quv seminar dasturi doirasida oliy ta'lim muassasalari birinchi prorektorlari o‘rtasida o‘zaro "Zakovat" intellektual o‘yini bo‘lib o‘tdi.
Yuqori emotsiya va adrenalinga boy bo‘lgan turnirni o‘tkazish uchun aynan “Zakovat” intellektual klubi raisi Abdurasul Abdullayev Qo‘qon universitetiga tashrif buyurdi va turnir savollarini shaxsan o‘zi o‘qib berdi.
Turnirda barcha seminar ishtirokchilari 6 nafardan jamoalarga bo‘lingan holda o‘zaro 24 ta savoldan iborat turnirda qatnashib, yakunda quyidagi jamoalar yuqori o‘rinlarni egalladilar va esdalik sovg‘alari bilan taqdirlandilar:
1-o‘rin – “Avesto” jamoasi (Xorazm);
2-o‘rin – “Buxoriylar” jamoasi (Buxoro);
3-o‘rin – “18-kvadrat” jamoasi (Qoraqalpog‘iston).
Yakunida tinglovchilarning o‘quv-seminar bo‘yicha fikr va takliflari tinglangdi, seminarni ikki kun davomida yuqori saviyada tashkil etgani uchun universitet direktori G‘afurjon Zahidov boshchiligidagi barcha tashkilotchilarga, volontyor-talabalarga minnatdorchilik bildirildi hamda barcha seminar ishtirokchilariga sertifikatlar topshirildi.

В Кокандском университете состоялся учебный семинар для проректоров высших учебных заведений.
В Кокандском университете с 23 по 25 августа 2024 года, согласно приказу министра высшего образования, науки и инноваций под № 306, Министерство совместно с Центром повышения социальной активности студентов и обучающихся был организован учебный семинар на тему "Приоритетные задачи по вопросам молодежи и духовно-просветительской работы в вузах".
Гостей тренинга-семинара торжественно встретили и пригласили в современный и исторический конференц-зал Кокандского университета.
Общее собрание открыл директор Кокандского университета Гофурджон Захидов. Также в заседании приняли участие заместитель руководителя Администрации Президента Абдухалил Маврулов, руководитель Республиканского центра духовности и просвещения Отабек Хасанов, хаким города Маруф Усманов и начальник управления Министерства высшего образования, науки и инноваций Нодир Касимов. В ходе мероприятия были обозначены важные вопросы, касающиеся молодёжи. Участники отметили, что в настоящее время вопросы молодежи являются актуальными, и что данный учебный семинар будет способствовать положительному решению проблем молодежи, а также созданию основы для более эффективной организации культурно-просветительной работы среди молодежи.
В организованном семинаре приняли участие около 200 проректоров государственных, зарубежных и частных высших учебных заведений республики, а также представители партнёрских организаций.
Участники семинара отметили актуальность вопросов молодежи и важность этого учебного семинара для эффективного решения проблем молодежи и организации духовно-просветительской работы в высших учебных заведениях.
Кроме того, в рамках программы семинара состоялась интеллектуальная игра «Заковат» между проректорами высших учебных заведений.
Для проведения турнира Кокандский университет посетил председатель интеллектуального клуба «Заковат» Абдурасул Абдуллаев, который лично озвучил вопросы турнира.
Во время турнира участники семинара были разделены на команды по шесть человек и приняли участие в соревновании, состоящем из 24 вопросов. В итоге следующие команды заняли призовые места и были награждены памятными подарками:
1-е место – команда «Авесто» (Хорезм);
2-е место – команда «Бухарцы» (Бухара);
3-е место – команда «18-квадрат» (Каракалпакстан).
В завершение семинара были выслушаны мнения и предложения участников по итогам мероприятия, что позволило собрать ценную обратную связь. Всем участникам семинара были вручены сертификаты. Выразили благодарность всем организаторам и студентам-волонтерам под руководством ректора Кокандского университета Гафуржону Захидову за отличную организацию семинара.