A. I. Gertsen nomidagi Rossiya davlat pedagogika universiteti o'z faoliyatida insonparvarlik qadriyatlari va vatanparvarlik g'oyalariga sodiqdir, jamiyat va odamlar uchun ochiqlikka yo'naltirilgan, kasbiy faoliyatning yuqori darajasiga erishish, ta'lim ehtiyojlarini qondirishning maqbul usullarini izlashga qaratilgan. va xalqaro va Rossiya bozorining yuqori malakali mutaxassislariga bo'lgan ehtiyoj. Bu universitetning vazifasini Rossiya Federatsiyasida ta'lim siyosatini shakllantirish va amalga oshirishda, shu jumladan umrbod ta'lim sharoitida insonning hayotiy va kasbiy o'zini o'zi anglash uchun noyob imkoniyatlar makonini yaratish orqali yordam berish sifatida belgilaydi.
Universitetning zamonaviy insonga yo'naltirilgan madaniyat va iqtisodiyotdagi maxsus missiyasini ko'rish va anglash uning innovatsion tuzilmasi sifatida rivojlanishining yangi bosqichiga o'tishni talab qiladi:
● inson haqidagi bilimlarni ishlab chiqarish, ko'paytirish va uzatish, ta'lim orqali inson rivojlanishiga ko'maklashish;
● yashash muhitini rivojlantirish va boyitish, federal, mintaqaviy va munitsipal o'lchovlar tizimining birligida ijtimoiy-madaniy va intellektual makonni shakllantirish;
● insonni yaxlit ko‘ra oladigan, hayotning turli bosqichlarida shaxsiy salohiyatini ochish uchun shart-sharoit yaratadigan, jamiyatning barcha sohalarida innovatsion va uyg‘unlashtiruvchi jarayonlarda ishtirok eta oladigan yangi turdagi mutaxassislarning uzluksiz ta’limini rivojlantirishni qo‘llab-quvvatlash. ijtimoiy faoliyat;

Российский государственный педагогический университет имени А. И. Герцена
Российский государственный педагогический университет имени А. И. Герцена в своей деятельности привержен гуманистическим ценностям и патриотическим идеалам, ориентирован на открытость обществу и человеку, нацелен на достижение высокого стандарта профессиональной деятельности, поиск оптимальных путей удовлетворения образовательных потребностей и потребностей в высококвалифицированных специалистах международного и российского рынка труда. Это определяет миссию университета как содействие в формировании и реализации образовательной политики в Российской Федерации, в том числе посредством построения пространства уникальных возможностей жизненно-профессиональной самореализации человека в условиях образования в течение всей жизни.
Видение и осознание особой миссии университета в современной культуре и экономике, ориентированной на человека, требует перехода на новый этап его развития как инновационной структуры, обеспечивающей:
● производство, воспроизводство и передачу знаний о человеке, содействие развитию человека средствами образования;
● развитие и обогащение жизненной среды, формирование социокультурного и интеллектуального пространства в единстве системы федерального, регионального и муниципального измерений;
● поддержку процессов становления непрерывного образования профессионалов нового типа, способных видеть человека как целостность, создавать условия для раскрытия личностного потенциала на разных этапах жизненного пути, включаться в инновационные и гармонизирующие процессы в любых сферах общественной деятельности;