Qo‘qon universitetida "Xalqaro Boburshoh" konferensiyasi o‘z ishini boshladi
Ilmiy-amaliy konferensiya Xalqaro turkiy madaniyat tashkiloti – TURKSOY, O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat va Turizm vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi, Farg‘ona viloyati va Qo‘qon shahar hokimliklari hamda turkiy davlatlarning qator nufuzli oliy ta’lim muassasalari bilan hamkorlikda o‘tkazilmoqda.
Zahiriddin Muhammad Boburning 540 yilligiga bag‘ishlangan konferensiya yalpi majlisini Qo‘qon universiteti rektori, iqtisodiyot fanlari doktori, professor Gʻafurjon Zaxidov kirish so‘zi bilan ochdi.
Anjumanda turkiy xalqlar kelajagi bevosita hamjihatlikda o‘tkazilayotgan shu kabi anjumanlar, tarixni tadqiq va targ‘ib qilish, ilm-fan olamida hammaslaklikda faoliyat olib borishga qaratilgan sa’y-harakatlarga ko‘p jihatdan bog‘liq ekanligi e’tirof etildi. Barchaga konferensiya ishida muvaffaqiyat tilandi.
Konferensiyada TURKSOY bosh kotibi o‘rinbosari Bilal Chakiji ishtirok etmoqda. Ushbu nufuzli anjuman Boburning jahon xalqlari madaniyati xazinasidan munosib o‘rin olgan ilmiy-adabiy merosini yanada keng tadqiq va tahlil etish, Turkiy dunyo olimlari hamda Boburshunoslarining qimmatli ma’lumotlari ajdodlarimiz tarixini yanada keng tarannum etish va yoshlarimizning bilimlari yuksalishiga katta hissa qo‘shishini ta'kidlab o‘tdi.
Bilal Chakiji,
TURKSOY bosh kotibi o‘rinbosari:
- O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining dunyo tarixida o‘chmas iz qoldirgan betakror siymo, buyuk shoir, qomusiy olim Zahiriddin Muhammad Bobur tavalludining 540 yilligini keng nishonlash borasidagi tashabbuslari asosida olib borilayotgan ishlarni kuzatib, faxrlanmoqdamiz. Bobur hayoti va ijodiga doir noyob qo‘lyozmalar va boshqa madaniy boyliklarni aniqlash, ularni O‘zbekistonga olib kelish hamda tadqiq qilish borasidagi ishlar tahsinga loyiq. Bir so‘z bilan aytganda, O‘zbekiston buyuk ajdodlar merosiga sohib chiqib, turk dunyosiga namuna bo‘lmoqda, desak mubolag‘a bo‘lmaydi.
Fursatdan foydalanib, Farg‘ona va Qo‘qon shahar hokimligi, "Xalqaro Boburshoh"  konferensiyasini oliy darajada tashkillashga katta hissa qo‘shayotgan Qo‘qon universiteti rahbariyati hamda bebaho ma'ruzalari bilan ishtirok etayotgan barcha olimlarga o‘z minnatdorchiligimizni bildiramiz.
photo_2023-04-14_11-29-03.jpg
Xurshidjon Ahmedov,
Farg‘ona viloyati hokimi o‘rinbosari:
- Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev raisligida Samarqand shahrida o‘tkazilgan Turkiy davlatlar tashkiloti davlat rahbarlarining sammitida Yurtboshimizning tinchlik va do‘stlik ramzi, fan va ma’rifat markazi bo‘lgan Samarqand shahrini “Turkiy sivilizatsiya poytaxti", 2023-yilni esa "Turkiy sivilizatsiyaning yuksalish yili", deb e’lon qilish taklifi qizg‘in qo‘llab-quvvatlandi. “Men ishonaman, Turkiy dunyoni buyuk kelajak kutmoqda”, dedi Davlatimiz rahbari.
Darhaqiqat, Xalqaro turkiy madaniyat tashkiloti - TURKSOY va Farg‘ona viloyati hokimligi o‘rtasida o‘zaro hamkorlik memorandumi imzolandi. Bundan ko‘zlangan maqsad, turizmni yanada rivojlantirish, o‘zbek-turk madaniy aloqalarini kengaytirish, xalqaro konferensiya va tadbirlar o‘tkazishda yanada ilg‘or bo‘lishdir.
TURKSOY bilan hamkorlikda Qo‘qon universitetida o‘tkazilayotgan "Xalqaro Boburshoh" konferensiyasi ham hamkorligimiz samarasidir. Joriy yilda mana shunday bir necha yirik tadbirlarni o‘tkazishni rejalashtirmoqdamiz. Bugungi konferensiya buyuk bobokalonimizning ibrat bo‘larli qirralarini keng o‘rganishga xizmat qiladi.
photo_2023-04-14_11-30-00.jpg
Taqdirlash marosimi o‘tkazildi
Qo‘qon universitetida "Xalqaro Boburshoh" konferensiyasi qizg‘in davom etmoqda.
Xalqaro Turk madaniyati tashkiloti TÜRKSOY bosh kotibi o‘rinbosari Bilal Chakiji Bosh kotib Sultan Rayevning salom va tabrigi, minnatdorchiligini konferensiya ishtirokchilariga yetkazdi.
photo_2023-04-14_11-30-12.jpg
photo_2023-04-14_11-30-22.jpg
Farg‘ona va Qo‘qon shahar hokimliklari, Qo‘qon universiteti rahbariyati, konferensiyada ishtirok etayotgan tashkilotlar va oliy ta'lim muassasalari rahbarlari Turkiy xalqlarning maʼnaviy yaqinligi va qardoshlik birligini mustahkamlash, turkiy madaniyatni dunyoga tanitish va uning anʼanalarini kelajak avlodlarga yetkazish maqsadlarida faoliyat olib borayotgan TURKSOY tashkil topganligining 30 yilligiga bag‘ishlangan oliy medal bilan taqdirlandilar. Tarixiy aloqalar, umumiy til, madaniyat va ma'naviy qadriyatlarga asoslangan bu hamkorlik shunday xalqaro mukofotga loyiq ekani e'tirof etildi.
photo_2023-04-14_11-30-19.jpg
photo_2023-04-14_11-30-26.jpg
Anjumanda "Xalqaro Boburshoh" konferensiyasi munosabati bilan hozirlangan esdalik sovg‘alari almashildi.

В Коканском университете стартовала конференция «Международный Бобуршах»
Научно-практическая конференция организована Международной организацией турецкой культуры - ТУРКСОЙ, Министерством культуры и туризма Республики Узбекистан, Министерством высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан, акиматами Ферганской области и города Коканд и ряда престижных вузов тюркских стран проводится совместно с учебными заведениями.
Пленарное заседание конференции, посвященной 540-летию Захириддина Мухаммада Бабура, открыл ректор Кокандского университета, доктор экономических наук, профессор Гафуржон Захидов.
На конференции было признано, что будущее тюркских народов во многом зависит от таких конференций, которые проводятся в непосредственном сотрудничестве, от исследования и пропаганды истории, от усилий, направленных на осуществление деятельности в мире наука. Желаю всем успехов в работе конференции.
В конференции принимает участие заместитель генерального секретаря ТУРКСОЙ Билал Чакиджи. Эта престижная конференция будет способствовать дальнейшему исследованию и анализу научно-литературного наследия Бабура, занимающего достойное место среди культурных сокровищ народов мира, ценная информация ученых и бабуроведов тюркского мира будет способствовать более широкому прославлению история наших предков и рост знаний нашей молодежи.
Билал ЧАКИДЖИ,
Заместитель генерального секретаря ТУРКСОЙ:
- Мы с гордостью следим за инициативами Президента Республики Узбекистан по широкому празднованию 540-летия со дня рождения Захириддина Мухаммада Бабура – ​​уникального деятеля, великого поэта, энциклопедиста, оставившего неизгладимый след в мировой истории. Усилия по выявлению редких рукописей и других культурных ценностей, связанных с жизнью и творчеством Бабура, доставке их в Узбекистан и их исследованию заслуживают похвалы. Одним словом, не будет преувеличением сказать, что Узбекистан становится примером для тюркского мира, наследуя наследие своих великих предков.
Пользуясь случаем, хотим выразить признательность мэрам Ферганы и Коканда, руководству Кокандского университета и всем ученым-участникам с их бесценными лекциями, которые внесли большой вклад в организацию конференции «Международный Бобуршах».
photo_2023-04-14_11-29-03.jpg
Хуршиджон Ахмедов,
Заместитель акима Ферганской области:
- На состоявшемся в Самарканде под председательством Президента Шавката Мирзиёева саммите глав государств Организации тюркских государств город Самарканд, символ мира и дружбы, центр науки и просвещения нашей страны, был назван «Столицей турецкой цивилизации» и 2023 год «Годом зарождения турецкой цивилизации». Предложение объявить было с энтузиазмом поддержано. «Верю, что тюркский мир ждет великое будущее», — сказал глава нашего государства.
Фактически между Международной турецкой культурной организацией - ТУРКСОЙ и администрацией Ферганской области был подписан меморандум о сотрудничестве. Цель – дальнейшее развитие туризма, расширение узбекско-турецких культурных связей, более активное проведение международных конференций и мероприятий.
Результатом нашего сотрудничества является и конференция «Международный бобуршах», которая проводится в Кокандском университете совместно с ТЮРКСОЙ. В этом году мы планируем провести несколько таких масштабных мероприятий.
photo_2023-04-14_11-30-00.jpg
Церемония награждения состоялась
В Коканском университете проходит конференция «Международный бобуршах».
Билал Чакиджи, заместитель генерального секретаря Международной турецкой культурной организации ТУРКСОЙ, передал участникам конференции приветствие и поздравления генерального секретаря Султана Раева.
photo_2023-04-14_11-30-12.jpg
photo_2023-04-14_11-30-22.jpg
Администрации городов Ферганы и Кокана, руководство Коканского университета, руководители организаций и высших учебных заведений, участвующих в конференции, работают над укреплением духовной близости и братского единства тюркских народов, представлением тюркской культуры миру и передачей ее традиций в будущее поколений, награждены высшей медалью, посвященной 30-летию образования ТУРКСОЙ. Это сотрудничество, основанное на исторических связях, общем языке, культуре и духовных ценностях, было признано достойным такой международной награды.
photo_2023-04-14_11-30-19.jpg
photo_2023-04-14_11-30-26.jpg
На конференции состоялся обмен сувенирами, подготовленными в связи с конференцией «Международный Бобуршах».