Orhun almashinuv dasturi
Turkiy Kengashning Turkiy universitetlar ittifoqiga a'zo oliy o'quv yurtlar oʻrtasida talabalar va ilmiy hodimlar almashinuvini osonlashtirishga qaratilgan dasturdir. Qo'qon universiteti 2021-yilning 26-oktabr kuni ushbu ittifoqqa a'zo bo'lib Orhun almashinuv dasturi ishtirokchisiga aylandi.
orxun.jpg
Orhun almashinuv dasturi (ORHUN EXCHANGE PROGRAM)
Orhun Almashinuv dasturi bo’yicha Qirg’iz-Turk Manas universitetidan Dr Ahmet Beshe va Ataturk universitetidan Dr Ayshe Vildan Beshelar tashrif buyurdilar. Mehmonlar uchun universitetning kampusi bo’ylab sayohat uyushtirildi.
Bu professor o’qituvchilar talabalarga ikki kun mobaynida Amerika adabiyoti haqida ma’ruza qildilar va universitetimizning o’qituvchilari bilan o’zaro tajriba almashdilar.
17.jpg
18.jpg
Orhun almashinuv dasturi bo’yicha Atirau universitetining Iqtisodiyot va huquqshunoslik fakulteti dekani, iqtisodiyot fanlari doktori Elmira Adiyetova, “ISpace” biznes-inkubator va “Eco Campus” rivojlanish markazlarining mutaxassisi Elvira Gaissina, MBA Janargul Bissembiyeva hamda pedagokika fanlari magistri Venera Turgaliyevalar tashrif buyurdilar.
Tashrif davomida professorlar universitet talabalari uchun seminar treninglar o’tkazdilar, tajribalar almashdilar, shuningdek, Qo’qon universitetining Iqtisodiyot va ta’lim fakulteti hamda Atirau universitetining fakultet va kafedralari aro hamkorlik shartnomalari imzolandi.
Ozarbayjon Arxitektura va qurilish universitetining (OBAU) “Iqtisodiyot nazariyasi va marketing” kafedrasi o’qituvchisi Isa Muradov Qo’qon universitetida Orhun almashinuv dasturi doirasida talabalarga seminar-treninglar o’tkazib, raqamli marketingning an’anaviy marketingdan farqi xususida marketing asoslari bo’yicha ma’ruzalar qildi.
Isa Muradov universitetimizning o’qituvchilari bilan marketing fanini o’rgatish bo’yicha o’z tajribalarini o’rtoqlashdilar, shuningdek, xalqaro hamkorlik va ikki tomonlama manfaatli munosabatlar bo’yicha muzokaralar olib borildi.
Qo’qon universiteti o’qituvchisi Qirg’iziston Xalqaro universitetida
Qo’qon universitetining Jahon tillari kafedrasi o’qituvchisi Azizjon Begmatov Orhun almashinuv dasturi bo’yicha Qirg’iziston Xalqaro universitetida bo’ldi va professor-o’qituvchilar bilan o’zaro tajriba almashish asosida bakalavriat ta’lim maktabining 3-bosqich talabalariga dars berdi.
Qo’qon universiteti Jahon tillari kafedrasi mudiri Nodirjon Sharofutdinov Orhun almashinuv dasturi doirasida Turkiyaning Ataturk universitetida bo’ldi. Talabalar darslardan tashqari Qo’qon shahri va Qo’qon universiteti bilan yaqindan tanishtirildilar hamda ularda Qo’qon universitetining ta’lim yo’nalishlariga qiziqish ortdi. Dastur asosida tajriba almashgan holda, foydali kelishuv va muzokaralar ham olib borildi.
9.jpg
Universitetimizning o’qituvchilari xorijiy universitetda tajriba almashmoqdalar
Qo’qon universitetining Xalqaro turizm va iqtisodiyot kafedrasi mudiri Boburmirzo Xursanaliyev va kafedraning tajribali o’qituvchisi Abbosxonov Yusupovlar xalqaro dasturda ishtirok etmoqdalar.
Ustozlarimiz Orhun almashinuv dasturi asosida Ozarbayjon davlar iqtisodiyot universitetiga tashrif buyurdilar.
10.jpg
11.jpg
Universitetning xalqaro tajribaga ega o’qituvchilari Abbosxon Yusupov va Boburmirzo Xursanaliyev Ozarbayjon davlat iqtisodiyot universitetida magistratura bosqichi talabalariga Marketing hamda iqtisodiyot fanlaridan ta’lim berdilar. Ular tomonidan “Integrated marketing Communication (IMC) (Integratsiyalangan marketing muloqotlari), hamda “International Trade: internal and external economies of scale” (Xaqlaro savdo: ichki va tashqi miqyosdagi iqtisod) mavzusida o’tilgan dars va ma’ruzalar talabalarga manzur bo’lgan holda ularda yanada qiziqish orttirdi. Qo’qon universiteti faoliyati xorijiy talabalarda qiziqish uyg’otdi.
Orhun almashinuv dasturi bo’yicha Qirg’iz-turk Manas universitetining Adabiyot fakulteti, G’arbiy tillar kafedrasi professor-o’qituvchisi, Dr. Anarhan Bekturova Qo’qon universitetiga tashrif buyurdi.
Anara Bekturova universitet faoliyati bilan yaqindan tanishdi, professor-o’qituvchilar bilan tajriba almashdi hamda talabalarga tilshunoslikka kirish, adabiy matnlar tahlili fanlaridan ma’ruzalar qildi.
13.jpg
14.jpg
X.Dosmuhamedov nomidagi Atirau davlat universiteti professor-o’qituvchilari Aigul Bakirbekova, Karaz Kaziyev va Shinar Bisenovalar Orhun almashinuv dasturi doirasida Qo’qon universitetida professor-o’qituvchilar bilan o’zaro tajriba almashdilar.
15.jpg
16.jpg
Qozog’istonning Atirau universiteti va Qo’qon universiteti professor-o’qituvchilari tomonidan talabalar uchun darslar bilan birga va ulardan tashqari qiziqarli psixologik treninglar o’tkazildi. Tajribali trioning “O’zingizni anglang” deb nomlangan treninggida yoshlarning eng yuqori darajadagi aqliy jarayon haqidagi tushunchalari boyitildi.

Программа обмена Орхун
Это программа, направленная на содействие обмену студентами и преподавателями между высшими учебными заведениями, которые являются членами Союза турецких университетов Турецкого совета. 26 октября 2021 года Университет Кокан стал членом этого союза и стал участником программы обмена Орхун.
orxun.jpg
Программа обмена Орхун (ORHUN EXCHANGE PROGRAM)
Д-р Ахмет Беше из Кыргызско-Турецкого университета «Манас» и д-р Айше Вилдан Беше из Университета Ататюрк посетили Программу обмена «Орхун». Для гостей была организована экскурсия по кампусу университета.
Эти профессора и преподаватели в течение двух дней читали студентам лекции об американской литературе и делились своим опытом с преподавателями нашего университета.
17.jpg
18.jpg
Орхун посетили декан факультета экономики и права Атырауского университета, доктор экономических наук Эльмира Адиетова, Эльвира Гайсина, специалист бизнес-инкубатора «ISpace» и центров развития «Eco Campus», MBA Джанаргуль Бисембиева и магистр педагогических наук Венера Тургалиева. программа по обмену.
В ходе визита профессора провели семинар-тренинги для студентов университета, обменялись опытом, были подписаны соглашения о сотрудничестве между факультетом экономики и образования Коканского университета и факультетами и кафедрами Атырауского университета.
Иса Мурадов, преподаватель кафедры «Экономическая теория и маркетинг» Азербайджанского Архитектурно-Строительного Университета (АСУА), провел семинары и тренинги для студентов в рамках программы обмена Орхун в Коканском Университете, и разъяснил различия между цифровой маркетинг и традиционный маркетинг по основам маркетинга сделал лекции.
Иса Мурадов поделился своим опытом преподавания маркетинговых наук с преподавателями нашего университета, а также переговоров о международном сотрудничестве и взаимовыгодных отношениях.
Преподаватель Коканского университета - Кыргызский Международный Университет
Азизжон Бегматов, преподаватель кафедры мировых языков Кокандского университета, посетил Кыргызский международный университет в рамках программы обмена Орхун и провел обучение студентов 3 ступени школы бакалавриата на основе обмена опытом с профессорами и преподавателями.
Заведующий кафедрой мировых языков Коканского университета Нодиржон Шарофутдинов посетил турецкий университет имени Ататюрка в рамках программы обмена Орхун. Помимо занятий, студенты были близко ознакомлены с городом Кокан и Коканским университетом, повысился их интерес к образовательным направлениям Коканского университета. На основе программы также были проведены полезные договоренности и переговоры, с обменом опытом.
8.jpg
9.jpg
Преподаватели нашего вуза обмениваются опытом в зарубежном вузе
В международной программе участвуют Бобурмирзо Хурсаналиев, заведующий кафедрой международного туризма и экономики Коканского университета, и Аббасханов Юсупов, опытный преподаватель кафедры.
Наши преподаватели посетили Азербайджанский Государственный Экономический Университет на основе программы обмена Орхун.
10.jpg
11.jpg
Преподаватели университета с международным опытом Аббасхан Юсупов и Бобурмирзо Хурсаналиев преподавали маркетинг и экономику магистрантам Азербайджанского государственного экономического университета. Прочитанные ими уроки и лекции на темы «Интегрированные маркетинговые коммуникации (ИМК)» и «Международная торговля: внутренняя и внешняя экономия на масштабе» (International trade: internal and external Economy of Scale) понравились студентам и повысили их интерес. Деятельность Коканского университета вызвала интерес иностранных студентов.
Литературный факультет, кафедра западных языков Кыргызско-Турецкого университета «Манас», д. Анархан Бектурова посетила Коканский университет.
Анара Бектурова ознакомилась с деятельностью вуза, поделилась опытом с профессорами и преподавателями, прочитала студентам лекции на темы введения в языкознание и анализа художественных текстов.
13.jpg
14.jpg
Айгуль Бакирбекова, Караз Казиев и Шинар Бисенова, профессора и преподаватели Атырауского государственного университета им.
15.jpg
16.jpg
Профессора и преподаватели казахстанских Атырауского университета и Университета Кокан провели интересные психологические тренинги для студентов как во время занятий, так и во внеурочное время. Тренинг опытной троицы под названием «Понять себя» обогатил представления молодых людей о высшем уровне мыслительного процесса.