Qoʻqon universitetida "Ahmad Al-Fargʻoniyning dunyo astronomiya ilmiga qoʻshgan hissasi" mavzusidagi Xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya boʻlib oʻtdi
Mazkur konferensiya Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 29-iyuldagi "Turkiy davlatlar bilan turizm sohasidagi hamkorlikni jadal rivojlantirish toʻgʻrisida"gi PQ-338-son qarorida belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash maqsadida  Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi, Oliy ta'lim, fan va innovatsiyalar vazirligi, Turizm va madaniy meros vazirligi hamda Fargʻona viloyat hamkorligi hamkorligida  tashkil etildi. Dastlab ilmiy-amaliy konferensiyaga tashrif buyurgan mehmonlarga Ahmad al Farg’oniy ijodiga bag’ishlangan spektakl namoyishi qoʻyib berildi va Turizm majmuasidagi muzey, auditoriyalar bilan yaqindan tanishtirildi.
spektakl.JPG
Soʻngra mehmonlar anjuman zaliga taklif etildi, konferensiyani Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri oʻrinbosari Otabek Maxkamov Muxtorovich, Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi vitse-prezidenti Bahrom Abduhalimov Abdurahimovich, Qoʻqon universiteti Ilmiy ishlar va innovatsiyalar boʻyicha prorektori Qobilova Zebo Bakirovna, Farg‘ona viloyati hokimining turizm, sport, madaniyat, madaniy meros ommaviy kommunikatsiya masalalari boʻyicha oʻrinbosari Axmedov Xurshidjon Rustamovich, Qoʻqon shahar hokimi Ma'rufjon Usmonov A'zamovichlar ochib berishdi.
2.1.jpg
2.2.jpg
Anjumanda soʻz olganlar tomonidan Ahmad Al-Fargʻoniy asarlarining bugungi kundagi ahamiyati, uning ilmiy madaniy merosini jahon hamjamiyatida tutgan oʻrni, turizm sohasini rivojlantirishda buyuk allomalarga e'tibor qaratish zarurligi ta'kidlandi.
Shuningdek, anjuman ishida Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi akademik va ilmiy xodimlari, oliy ta’lim muassasalari tarixchi olimlari, Misr Arab Respublikasidan tashrif buyurgan xorijlik olimlar, soha mutasaddilari tomonidan “Al-Fargʻoniy ilmiy merosida geografik bilimlar”, “Farg‘oniy va nilometr – Nil diakritik elementlari sifatida”, “Farg‘oniy ilmiy merosining dunyo tamadduniga ta’siri”, “Ahmad Farg‘oniy ilmiy va madaniy merosining jahon tarixida tutgan oʻrni” kabi mavzularda taqdimotlar qilindi.
Yakunda anjumanda koʻtarilgan masalalar, muammolar boʻyicha fikr-mulohazalar oʻrganilib, ularni hal qilish boʻyicha taklif va mulohazalar bildirib oʻtildi.

В Кокандском университете прошла Международная научно-практическая конференция на тему «Вклад Ахмада Аль-Фергани в мировую астрономию».
Данная научно-практическая конференция была организована при содействии Академии наук Республики Узбекистан, Министерства высшего образования, науки и инноваций, Министерства туризма и культурного наследия, а также в сотрудничестве с Ферганской областью, с целью обеспечения выполнения задач, установленных Постановлением Президента Республики Узбекистан от 29 июля 2022 года № PQ-338 «Об ускоренном развитии сотрудничества в сфере туризма с тюркоязычными государствами».
spektakl.JPG
Для участников конференции был представлен спектакль, посвященный творчеству Ахмада аль-Фергани, а также была организована ознакомительная экскурсия по музею и аудиториям туристического комплекса Кокандского университета.
После экскурсии гостей пригласили в зал заседаний. Конференцию открыли заместитель министра высшего образования, науки и инноваций Махкамов Отабек Мухторович, вице-президент Академии наук Республики Узбекистан Абдухалимов Бахром Абдурахимович, проректор по научной работе и инновациям Кокандского университета Кобилова Зебо Бакировна, заместитель хакима Ферганской области по вопросам туризма, спорта, культуры и наследия массовых коммуникаций Ахмедов Хуршиджон Рустамович и хаким города Коканда Усманов Маъруфжон Азамович.
2.1.jpg
2.2.jpg
Участники конференции обсуждали вопросы актуальности произведений Ахмада аль-Фергани в современности, его научно-культурного наследия и роли, которую он занимает в мировом сообществе. Также было подчеркнуто, что необходимо уделять внимание научным работам великих учёных в развитии сферы туризма.
Также на конференции выступили академики и научные сотрудники Академии наук Республики Узбекистан, историки высших образовательных учреждений, зарубежные ученые из Арабской Республики Египет и представители этой отрасли, которые предоставили доклады по темам "Географические знания в научном наследии аль-Фергани", "Фергани и нилометр – диакритические элементы Нила", "Влияние научного наследия Фергани на мировую цивилизацию", "Роль научного и культурного наследия Ахмада аль-Фергани в мировой истории".
В завершение конференции были рассмотрены вопросы и проблемы, а так же изложены предложения по их решению.