Nyu-Bransvik universiteti professori bilan vebinar o‘tkazildi
Qo‘qon universiteti professor-o‘qituvchilari va Kanadaning Nyu-Bransvik universiteti professori, "El-yurt umidi" jamg‘armasi huzuridagi ekspertlar kengashi a'zosi Vohid O‘rinov o‘rtasida onlayn muloqot bo‘lib o‘tdi.
Vohid O‘rinov o‘z taqdimoti orqali o‘qituvchining ta'lim berishga qaratilgan faoliyati xususida xorij tajribasiga keng to‘xtaldi.
- O‘qituvchiga sohaviy bilimlarning o‘zi yetarli emas. Sohaga bo‘lgan mehr, samimiylik va talabalar fikrini eshitish orqali ularning hurmatini qozonish muhim. Talabalarni to‘g‘ri yo‘naltirib, fanni o‘rganishlariga sharoit yaratish kerak. Onlayn forum tashkil etib, darsni darsga qadar muhokama qilish ham samarali usullardan" - dedi professor.
Muloqotda sillabusda talabalar bajarishi kerak bo‘lgan topshiriqlar yuzasidan shakllantirilgan savol-javoblar asosida o‘zaro pedagogik tajriba almashildi. O‘qituvchilarni baholash tizimini yo‘lga qo‘yish, yuqori natijalarga erishgan o‘qituvchilarning ish tajribasidan yosh ustozlarning malakasini oshirishda foydalanish bo‘yicha tavsiyalar berildi.
Qo‘qon universiteti rektori Sherzod Mustafakulov Nyu-Bransvik universiteti bilan hamkorlikda o‘qituvchilar malakasini oshirishda qo‘l keladigan xorijiy metodik kitoblarni tarjima qilish taklifini ilgari surdi. Bu borada tizimli ishlarni amalga oshirishga kelishib olindi.

Прошел вебинар с профессором Университета Нью-Брансуик
Профессора Кокандского университета и Вахид Уринов, профессор Университета Нью-Брансуика в Канаде, член экспертного совета фонда «Эл-Юрт Умиди», провели онлайн-беседу.
В своей презентации Вахид Уринов рассказал об опыте зарубежных стран в сфере преподавания.
- У учителя недостаточно знаний в данной области. Важно заслужить уважение студентов, будучи добрыми, искренними и слушая то, что они говорят. Нам нужно направить студентов в нужное русло и создать им условия для изучения науки. Создание онлайн-форума и обсуждение урока перед уроком — тоже эффективный способ», — сказал профессор.
В диалоге состоялся обмен педагогическим опытом на основе вопросов и ответов по заданиям, которые студенты должны выполнять по программе. Были даны рекомендации по созданию системы оценки учителей и использованию опыта отличившихся учителей для повышения квалификации молодых учителей.
Ректор Кокандского университета Шерзод Мустафакулов предложил перевод иностранных учебников для повышения квалификации преподавателей в сотрудничестве с университетом Нью-Брансуик. Условлено вести планомерную работу в этом направлении.