Qo‘qon universiteti — Turkiya sayyohlari nigohida
Farg‘ona vodiysiga tashrif buyurgan har bir mehmon uchun Qo‘qon shahri nafaqat tarixiy obidalar, balki ilm-ma’rifat maskanlari bilan ham alohida qiziqish uyg‘otmoqda. Xususan, Turkiya Respublikasidan Farg‘ona vodiysiga tashrif buyurgan sayyohlar uchun Qo‘qon universitetiga ziyorat — o‘zgacha an’anaga aylanmoqda.
🌍 Farg‘ona viloyati Turizm boshqarmasi rahbarligida, professor, doktor, tarjimon kabi nufuzli kasb egalari — Turkiya sayyohlar guruhi Qo‘qon universitetida bo‘lishdi. Tashrif chog‘ida mehmonlar Turizm va iqtisodiyot fakulteti binosida bo‘lib, talabalar uchun yaratilgan shart-sharoitlar, zamonaviy infratuzilma bilan tanishdilar.
🏛 Universitet muzeyini ziyorat qilgan turk mehmonlari, o‘z ona yurti ildizlarini his qilganini ta’kidlab, bu maskanni “haqiqiy ota diyor” sifatida qadrlashlarini ifoda etdilar. Shuningdek, ularga turizm binosi va tarixiy Tepaqo‘rg‘on haqidagi to‘liq ma’lumotlar taqdim etildi.
📚 Tashrif nihoyasida mehmonlar universitet kutubxonasi boyligiga o‘z hissalarini qo‘shish maqsadida bir nechta turk adabiyotlarini sovg‘a qilib, bu ilmiy hamkorlik bardavom bo‘lishiga tilak bildirdilar.

Кокандский университет глазами турецких туристов
Каждый турист, совершающий путешествие по Ферганской долине, считает необходимым посетить Кокандский университет. Посещение этого образовательного и культурного центра стало доброй традицией для гостей города Коканд.
По инициативе управления туризма Ферганской области в Кокандский университет прибыла группа туристов из Турецкой Республики, состоящая из профессоров, докторов, переводчиков и представителей других профессий.
🌍 Во время визита гости побывали в здании факультета туризма и экономики, где ознакомились с условиями, созданными для студентов. Осматривая университетский музей, многие турецкие гости признались, что ощутили себя на родной земле, глубоко прочувствовав духовную связь с предками.
🏛 Им была представлена подробная информация о здании факультета туризма и историческом объекте Тепакурган. В знак дружбы и научного сотрудничества турецкие гости подарили университетской библиотеке несколько экземпляров турецкой литературы.