Global ta'lim va tadqiqotlarni kuchaytirish: UniSZA va Qo'qon universiteti kuchlarini birlashtiradi
Qoʻqon universiteti Malayziyaning Sulton Zaynal Abidin universiteti (UniSZA) hamkorlik munosabatlarini oʻrnatish uchun kelishuv shartnomasini imzoladi.
Bu hamkorlik, birinchi navbatda, tadqiqot salohiyatini mustahkamlash va akademik bilimlarni oʻzaro manfaatli oʻzlashtirish, shuningdek, taʼlim, innovatsiyalar va boʻlajak kadrlarni tayyorlash orqali iqtisodiy va ijtimoiy rivojlanishga salmoqli hissa qoʻshishga qaratilgan.
Ushbu kelishuv bir nechta asosiy tashabbuslarga asoslanadi, xususan:
1. Seminar va trening dasturlari – ikkala tomon ham kelishilgan shartlar va shartlar asosida seminarlar tashkil etish, o‘quv dasturlari, kurslar va treninglar tashkil qilishda hamkorlik qiladi;
2. Tadqiqot va  loyihalar — har ikki universitet tomonidan tayinlangan barcha tadqiqot takliflari va ishlab chiqish loyihalarida qo'shma tadqiqotchilar sifatida ishlaydi;
3. Ta'lim dasturlari — ikkala tomon ham kelishilgan shartlar va talablar asosida talabalar yoki professor-oʻqituvchilar uchun ta'lim dasturlarini amalga oshirishda yordam beradi.

Укрепление глобального образования и исследований: UniSZA и Кокандский университет объединяют усилия
Кокандский университет подписал меморандум о взаимопонимании с малазийским университетом имени султана Зайнала Абидина (UniSZA) с целью установления отношений сотрудничества.
Данное сотрудничество направлено в первую очередь на укрепление научно-исследовательского потенциала и взаимовыгодное приобретение академических знаний, а также на внесение существенного вклада в экономическое и социальное развитие посредством образования, инноваций и подготовки будущих кадров.
Это соглашение основано на нескольких ключевых инициативах, а именно:
1. Программы семинаров и тренингов – обе стороны будут сотрудничать в организации семинаров, программ тренингов, курсов и тренингов на согласованных условиях;
2. Исследования и проекты — выступать в качестве совместных исследователей по всем исследовательским предложениям и проектам по развитию, порученным обоими университетами;
3. Образовательные программы — обе стороны будут содействовать реализации образовательных программ для студентов или преподавателей на основе согласованных условий и требований.