“Yangi avlod – yangi g‘oyalar” an’anaviy aprel anjumani o‘z nihoyasiga yetdi
📍 Qo‘qon universitetida talabalar ishtirokidagi “Yangi avlod – yangi g‘oyalar” nomli an’anaviy aprel anjumani yakunlandi. Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektor Zeboxon Qobilovaning “Yoshlar – ilm-fan taraqqiyotining harakatlantiruvchi kuchi” mavzusidagi ochilish ma’ruzasi bilan boshlangan anjuman davomida yoshlarning ilmiy-ijodiy salohiyati keng namoyon bo‘ldi.
🔍 Anjuman quyidagi sho‘balar doirasida faol tashkil etildi:
1️⃣ Fan va ta’limning zamonaviy muammolari
2️⃣Turizm va iqtisodiy o‘sish: yangi yondashuvlar
3️⃣ Pedagogik innovatsiyalar – raqamli ta’lim, interfaol metodlar
4️⃣ Bugungi davr psixologiyasi – internet va texnologiyalarning inson psixikasiga ta’siri
💡 Anjumanda 250 ga yaqin iqtidorli talabalar o‘z ilmiy ishlanmalari va yangicha qarashlarini taqdim etdi. Ular o‘zaro fikr almashib, zamonaviy ijtimoiy-iqtisodiy muammolarga yechim takliflarini ilgari surdilar.
🧠 Anjuman yoshlarning innovatsion fikrlashi va amaliy ko‘nikmalarini shakllantirishda muhim platformaga aylandi.

Завершилась традиционная апрельская конференция «Новое поколение — новые идеи»
📍В Кокандском университете завершилась традиционная апрельская конференция под названием «Новое поколение — новые идеи», проходившая с участием студентов. Конференция началась с вступительного доклада проректора по научной работе и инновациям Зебохон Кобиловой на тему «Молодёжь — движущая сила научного прогресса». В ходе мероприятия была широко продемонстрирована научно-творческая активность молодёжи.
🔍Конференция активно проводилась по следующим секциям:
1️⃣ Актуальные проблемы науки и образования
2️⃣ Туризм и экономический рост: новые подходы
3️⃣ Педагогические инновации — цифровое обучение, интерактивные методы
4️⃣ Психология современности — влияние интернета и технологий на психику человека
💡Около 250 талантливых студентов представили свои научные разработки и свежие взгляды. Они обменялись мнениями и предложили решения актуальных социально-экономических проблем.
🧠Конференция стала важной платформой для формирования у молодежи инновационного мышления и практических навыков.