Qoʻqon universitetida “Ta’limdagi yangicha yondashuv – innovatsiya sari qoʻyilgan qadam” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya boʻlib oʻtdi
Bugungi kunda ayollar va qizlarning ilm-fan bilan to‘laqonli foydalanishlariga teng imkoniyatlar yaratilishi, shuningdek, xotin-qizlarning huquqlari va imkoniyatlarini kengaytirish dolzarb vazifalardan biridir.
Shu boisdan Qoʻqon universitetida “Ta’limdagi yangicha yondashuv – innovatsiya sari qoʻyilgan qadam” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya tashkil etildi va koʻplab olima ayollarni bir joyga jam qildi.
photo_2024-12-05_09-19-03.jpg
Anjumanda Qo‘qon shahrining olima ayollari, iqtidorli talaba-qizlari, mahalla raisining oila, xotin-qizlar va ijtimoiy-ma'naviy masalalar bo‘yicha o‘rinbosarlari, Oliy ta`lim muassasalarining Xotin-qizlar masalalari bo‘yicha rektor maslahatchilari, Maktabgacha va maktab ta'limi muassasalarida xotin-qizlar masalalari bo‘yicha boshlang‘ich tashkilot raislari ishtirok etddi.
photo_2024-12-05_09-19-00.jpg
Mazkur anjuman ilm-fan sohasidagi ayollar va xotin-qizlarni qo‘llab-quvvatlash, huquqlarini ta’minlash, manfaatlarini himoya qilish, ayollarni zo‘ravonlik va zulmdan himoya qilish, ayollar tadbirkorligini rivojlantirish, gender tengligini joriy qilish nuqtai nazaridan ta’limda ijobiy ko‘rsatkichlarni qo‘lga kiritish maqsadida tashkil etildi.
photo_2024-12-05_09-19-08.jpg
Konferensiya davomida ma’ruzachilar tomonidan olima ayollarimizning safi kengayib borayotgani, ularning zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalariga asoslangan dasturiy ishlanmalari, innovatsion g‘oyalari, ixtirochilik va ratsionalizatorlik faoliyati ta’lim va ilm-fan sohasi rivojiga salmoqli hissa qo‘shayotganiga alohida e’tibor qaratildi.
Bundan tashqari, tadbirda ishtirokchilarga “Jamiyat taraqqiyotida xotin-qizlar ta’limining oʻrni”, “Sun’iy intellekt va axborot texnologiyalarni ta’lim va tarbiyadagi oʻrni”, Xotin-qizlarning huquq va erkinliklarini himoya qilish masalalari” kabi mavzularda ma’ruzalar eshittirildi.
Yakunda olima ayollarimizga faol ishtiroki uchun sertifikat va qimmatbaho sovgʻalar topshirildi.
photo_2024-12-05_09-19-17.jpg
photo_2024-12-05_09-19-20.jpg
Albatta, bunday ilmiy seminarlarni muntazam oʻtkazilishi ilmiy faoliyatga xotin-qizlarni ko‘proq jalb etilishida muhim ahamiyat kasb etadi. Bu esa tadqiqot faoliyatidagi gender xilmaxilligi hamda iste’dodli tadqiqotchilar doirasini kengaytiradi, bu sohada yangi istiqbol va ijodkorlikni ta’minlashga zamin yaratadi.

В Кокандском университете прошла международная научно – практическая конференция на тему “Новый подход в образовании-шаг к инновациям”
Одной из актуальных задач сегодняшнего дня является создание равных возможностей для женщин и девушек в полноценном использовании науки, а также расширение и обеспечение  прав и возможностей женщин.
В Кокандском университете была организована международная научно-практическая конференция на тему «Новый подход в образовании – шаг к инновациям», собравшая женщин-ученых в одном месте.
photo_2024-12-05_09-19-03.jpg
На конференции принимали участие ученые женщины Коканда, одаренные студенты-девушки, заместители председателей махалли  по вопросам семьи, женщин и социально-духовной обстановки, советники ректоров по делам женщин высших учебных заведений, а также председатели организаций по вопросам женщин в учреждениях дошкольного и школьного образования.
photo_2024-12-05_09-19-00.jpg
Данная конференция была организована с целью поддержки женщин и девушек в сфере науки, обеспечения  прав, защиты их интересов, защиты женщин от насилия и притеснений, развития женского предпринимательства, а также внедрения гендерного равенства в образовании для достижения положительных результатов.
photo_2024-12-05_09-19-08.jpg
В ходе конференции было уделено особое внимание тому, что число женщин-ученых продолжает расти, их разработки программного обеспечения на основе современных информационно-коммуникационных технологий, инновационные идеи и деятельность в сфере изобретательства и рационализаторства вносят значительный вклад в развитие образования и науки.
На конференции участникам были представлены доклады по таким темам, как "Место образования женщин в развитии общества", "Роль искусственного интеллекта и информационных технологий в образовании и воспитании", "Проблемы защиты прав женщин".
В заключение конференции за активное участие  участникам были вручены сертификаты и ценные подарки.
photo_2024-12-05_09-19-17.jpg
photo_2024-12-05_09-19-20.jpg
Безусловно, регулярное проведение таких научных мероприятий играет важную роль в привлечении женщин к научной деятельности. Это способствует разнообразию исследовательской активности и расширяет круг талантливых исследователей, создавая благоприятные условия для новых перспектив и креативности в этой области.