Samarali interaktiv metodlar o‘rganildi
Qanday qilib dars boshidanoq talabalar diqqatini mavzuga butkul jamlash mumkin? Talabalar bilan o‘quv "shartnoma"si tuzib olishning ahamiyati qanday? Tartib-intizomni saqlashda qanday qilib talabalarni bir-birlarining hatti-harakatlariga "nazoratchi" qilib qo‘yish mumkin?
Qo‘qon universitetida UNICEF xalqaro treneri, pedagogika fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD), dotsent Dilafruz Xidoyatova tomonidan o‘tkazilgan seminar-treningda pedagoglar uchun dolzarb bo‘lgan shu kabi savollarga interaktiv yechimlar berildi.
"Samarali interaktiv metodlar" mavzusidagi treningda professor-o‘qituvchilarimizga auditoriyada o‘zaro hurmat ustuvorligini ta'minlash, darsda 80 % talaba, 20 % o‘qituvchi ishlashiga erishish, mavzuni qiziqarli tarzda ochib berish usullari bo‘yicha xalqaro tajribalar o‘rgatildi.
Mahoratli ustoz tomonidan auditoriyaga yangi o‘zgarishlar kiritish, darslarni samarali tashkil qilishda kerakli vositalar, strategiyalar, usullar hamda texnikalar borasida ishtirokchilar malakasi oshirildi.

Изучены эффективные интерактивные методы
Как ученики могут быть полностью сосредоточены на предмете с самого начала урока? В чем важность составления образовательного «контракта» со студентами? Как учащиеся могут «наблюдать» за поведением друг друга, сохраняя при этом дисциплину?
На семинаре-тренинге, проведенном международным тренером ЮНИСЕФ, доктором философии (PhD) педагогических наук, доцентом Дилафруз Хидоятовой в Университете Кокан, были даны интерактивные решения таких актуальных для педагогов вопросов.
Обеспечение приоритета взаимного уважения в аудитории для наших профессоров и преподавателей на тренинге «Эффективные интерактивные методы», добиться на уроке 80% успеваемости учащихся и 20% успеваемости учителя, преподавался международный опыт по методам раскрытия темы в интересной форме.
Квалифицированный преподаватель усовершенствовал навыки участников в необходимых инструментах, стратегиях, методах и приемах для внедрения новых изменений в аудиторию, эффективной организации занятий.