✍️ Qo‘qon universiteti talabalari "Bo‘lajak olim" tanlovi g‘olibi
Yoshlar akademiyasi tomonidan  “Boʻlajak olim” tanlovi o‘tkazilib, respublikamiz yoshlarining ilmiy gʻoya boʻyicha takliflari qabul qilindi. Vazirlik Hayʼati muhokamasida 108 ta ilmiy g‘oya koʻrib chiqildi va 49 tasi ragʻbatlantirishga tavsiya etildi.
photo_2023-02-22_10-26-53.jpg
Quvonarlisi, Qo‘qon universiteti Xorijiy til va adabiyoti: ingliz tili yo‘nalishi talabasi Dilyorjon Solijonov, iqtisodiyot yo‘nalishi talabalari Shohruh Nishonqulov va Botirjon Rajabboyevlar (ilmiy rahbar - Farhod Mulaydinov) tomonidan ishlab chiqilgan loyiha moliyalashtirishga tavsiya etildi.
- "Ta'lim - 360" loyihamiz kengaytirilgan real (AR) texnologiyasi asosida yangi o‘zbek tilidagi manbalar yaratishga qaratilgan bo‘lib, bu orqali gadjetlardan unumli foydalanishning yana bir ko‘nikmasiga ega bo‘lish mumkin. G‘oyamizni hayotga tatbiq etish uchun 91 mln. so‘m miqdorida mablag‘ ajratilishi belgilandi,- deyishmoqda Qo‘qon universitetining bo‘lajak olimlari.

✍️ Студенты Университета Кокан стали победителями конкурса «Будущий ученый»
Конкурс «Будущий ученый» был проведен Молодежной академией, и были приняты предложения молодежи нашей республики по научным идеям. В ходе обсуждения Совета Министров рассмотрено 108 научных идей и 49 рекомендовано к продвижению.
photo_2023-02-22_10-26-53.jpg
К счастью, к финансированию был рекомендован проект, разработанный студентом факультета иностранных языков и литературы: английского языка Дилёрджоном Солиджоновым, студентами экономического факультета Кокандского университета Шахрухом Нишонкуловым и Ботиржоном Раджаббоевым (научный руководитель - Фарход Мулайдинов).
- Наш проект «Образование – 360» направлен на создание новых ресурсов на узбекском языке на основе технологии дополненной реальности (AR), с помощью которых можно приобрести еще один навык эффективного использования гаджетов. 91 миллион на реализацию нашей идеи. определено выделение средств в сумме сумов, - говорят будущие ученые Коканского университета.