Yangilanayotgan Konstitutsiya xalqimiz farovon hayoti uchun mustahkam huquqiy asos
Universitetimizga O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputati, Byudjet va iqtisodiy islohotlar qo‘mitasi raisi o‘rinbosari, iqtisodiyot fanlari doktori, professor Durbek Ahmedov, Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Fuqarolarning sog‘lig‘ini saqlash masalalari qo‘mitasi a'zosi Mavluda Ibragimovalar tashrif buyurdilar.
Deputatlar talaba-yoshlarimiz bilan ochiq muloqot o‘tkazib, inson manfaatlari va qadr-qimmati ustuvorlik kasb etgan yangilanayotgan Konstitutsiyaning mazmun-mohiyatini keng sharhladilar.
Professor Durbek Ahmedov yangi Konstitutsiya orqali suveren, demokratik, shu bilan birga ijtimoiy huquqiy davlat sari yo‘limiz belgilab olinishi va bu tamoyillar kelgusi taraqqiyotimizda ustuvor ahamiyat kasb etishini ta'kidladi.
Uchrashuvda Konstitutsiyada belgilanayotgan yangi iqtisodiy tamoyillar xususida batafsil so‘z borib, bu o‘zgarishlar davlat kelajagi uchun muhim poydevor hisoblanishi e'tirof etildi.
Shuningdek, inson huquqlariga oid mutanosiblik prinsiplariga asoslanayotgan muhim yangiliklar mohiyati sharhlandi.
Muloqot davomida talaba-yoshlarga yoshlar huquqlariga oid yangiliklar yetkazildi. Shuningdek, ta'lim olish huquqi, o‘qituvchining mehnati, sha'ni, qadr-qimmati, nogironligi bo‘lgan shaxslar himoyasi borasidagi yangiliklarga to‘xtalindi.
9.jpg
Deputat Mavluda Ibragimova yangi tahrirdagi Konstitutsiyada fuqarolar uchun davlat tomonidan malakali tibbiy yordam kafolatlanayotgani, tibbiy xizmat hajmi kengayayotganini e'tirof etdi.
Shuningdek, Konstitutsiyaga majburiy mehnatni taqiqlashga oid kengaytirilgan modda kiritilayotgani haqida ma'lumot berdi. Bolalar huquqlari ham to‘xtalib o‘tdi.
10.jpg
Muloqotda universitet talabalari deputatlardan o‘zlarini qiziqtirgan ko‘plab savollariga javob oldilar. Yangilanayotgan Konstitutsiyada aks etayotgan tamoyillarga o‘z munosabatlarini bildirdilar.

Обновленная Конституция – прочная правовая основа для благополучной жизни нашего народа
Наш университет посетили депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, заместитель председателя комитета по бюджету и экономическим реформам, доктор экономических наук, профессор Дурбек Ахмедов и член комитета по вопросам охраны здоровья граждан Законодательной палаты Олий Мажлиса Мавлуда Ибрагимова.
Депутаты провели открытый диалог с нашими студентами и широко прокомментировали суть обновленной Конституции, которая ставит во главу угла интересы и достоинство человека.
Профессор Дурбек Ахмедов подчеркнул, что наш путь к суверенному, демократическому и в то же время социально-правовому государству будет определяться новой Конституцией и что эти принципы будут приоритетными в нашем дальнейшем развитии.
На встрече были подробно обсуждены новые экономические принципы, определенные в Конституции, и было признано, что эти изменения являются важным фундаментом для будущего государства.
Также была разъяснена суть важных новостей, основанных на принципах соразмерности в отношении прав человека.
В ходе диалога студенты были проинформированы о правах молодежи. Также обсуждались право на образование, педагогический труд, честь, достоинство, защита инвалидов.
9.jpg
Депутат Мавлюда Ибрагимова признала, что в новой редакции Конституции государство гарантирует гражданам квалифицированную медицинскую помощь, а объем медицинских услуг расширяется.
Она также сообщил, что в Конституцию вносится расширенная статья о запрете принудительного труда. Права детей также были приостановлены.
10.jpg
В ходе диалога студенты вуза получили ответы на многие вопросы депутатов. Они выразили свое отношение к принципам, отраженным в обновленной Конституции.