Qoʻqon universiteti professor-oʻqituvchilari Qozogʻistonda
Qoʻqon universitetining professor-oʻqituvchilari – "Startap va innovatsion tadbirkorlikni rivojlantirish" departamenti boshlig’i Azizxon Umarov, "Ilmiy-tadqiqot" departamenti boshligʻi Boburmirzo Xursanaliyev va Abbosxon Yusupovlar Orhun almashinuv dasturi doirasida Al-Farobiy nomidagi Qozogʻiston milliy universitetiga tashrif buyurishdi.
Dastlab, ular Qozogʻiston milliy universiteti bilan yaqindan tanishish maqsadida Iqtisodiyot va biznes maktabi dekani Bimendiyeva Leila Abdrashovna hamda kafedra mudirlari bilan uchrashishdi va Qoʻqon universiteti nomidan maxsus sovgʻa topshirishdi.
Uchrashuvda Qozogʻiston milliy universitetidagi ta'lim tizimi, oʻqituvchilarning vazifalari, universitetni biznes maktabi kabi masalalar yuzasidan suhbat boʻlib oʻtdi. Shuningdek, ilmiy tadqiqotlar qilish boʻyicha oʻzaro hamkorlikni rivojlantirishga kelishib olindi.
Shuningdek, tashrif mobaynida Qoʻqon universitetining professor-oʻqituvchilari Qozogʻiston milliy universitetidagi dars jarayonlari bilan ham yaqindan tanishishdi va universitetning 90 yillik yubileyiga bag'ishlangan forum va konferensiyada mehmon sifatida ishtirok etishib, universitetdagi ilmiy-amaliy loyihalar bilan tanishishdilar.
Malaka almashish mobaynida Qoʻqon universiteti vakillari Qozoq Milliy Universitetining Moliya va hisob kafedrasi tomonidan tashkil etilgan "Sifatli ta'lim" mavzusida xalqaro seminarda ishtirok etib, nutq so'zladilar.
Seminarda "Startap va innovatsion tadbirkorlikni rivojlantirish" departamenti boshlig’i Umarov Azizjon Qo'qon universiteti haqida tinglovchilarga ma'lumot berib oʻtdi.
Bundan tashqari, Ilmiy-tadqiqot" departamenti boshligʻi Xursanaliyev Boburmirzo Ilmiy tadqiqotlarning ahamiyati haqida, "Xalqaro turizm va iqtisodiyot" kafedrasi katta o'qituvchisi Yusupov Abbosxon Qo'qon universitetining xalqaro aloqalari va Orhun dasturi haqida tushuncha berib oʻtdi.
Seminar so'nggida universitetimiz vakillari Moliya va hisob kafedrasi mudirasi Nurmugambetova Ajar Zeynullayevna bilan kelgusidagi hamkorlik masalalari haqida kelishib oldilar.
Ma'lumot uchun, Qozogʻiston milliy universitetining mamlakatda nufuzi baland hisoblanib, dunyodagi top 300 talik universitetlardan biri hisoblanadi.

Профессора и преподаватели Кокандского университета в Казахстане
Профессорско-преподавательский состав Кокандского университета — заведующий кафедрой «Стартап и развитие инновационного предпринимательства» Азизхон Умаров, заведующий отделом «Научно-исследовательская работа» Бобурмирзо Хурсаналиев и Аббосхон Юсупов посетили Казахский национальный университет имени аль-Фараби в рамках программы обмена «Орхун».
С целью ознакомления с Национальным университетом Казахстана состоялась встреча с деканом Школы экономики и бизнеса Бимендиевой Лейлой Абдрашовной и заведующими кафедрами и от имени Кокандского университета  был вручён специальный подарок.
На встрече обсуждались вопросы образовательной системы Казахского национального университета, задачи преподавателей, а также превращение университета в бизнес-школу. Кроме того, было достигнуто соглашение о развитии сотрудничества в области научных исследований.
Кроме того, во время визита профессора и преподаватели Кокандского университета познакомились с учебными процессами в Казахском национальном университете и приняли участие в форуме и конференции, посвященных 90-летию университета. Они также ознакомились с научно-практическими проектами университета.
Во время обмена опытом представители Кокандского университета приняли участие в международном семинаре на тему "Качественное образование", организованном кафедрой финансов и учета Казахского национального университета, и выступили с речью.
На семинаре руководитель департамента "Развитие стартапов и инновационного предпринимательства" Умаров Азизжон предоставил слушателям информацию о Кокандском университете.
Кроме того, руководитель департамента "Научные исследования" Хурсаналиев Бобурмирзо рассказал о значении научных исследований, а старший преподаватель кафедры "Международный туризм и экономика" Юсупов Аббосхон предоставил информацию о международных связях Кокандского университета и о программе Орхун.
В конце семинара представители нашего университета договорились о будущем сотрудничестве с заведующей кафедры финансов и учета Нурмугамбетовой Ажар Зейнуллаевной.
8.jpg
Для справки, Казахский национальный университет имеет высокий авторитет в стране и входит в топ-300 лучших университетов мира.